AMVCA 2018: Full list of award winners

Here is the complete list of winners at the sixth edition of the annual Africa Magic Viewers Choice Awards. Best Sound Editor Idahaso Trails – Stanlee Ohikhuare Alter Ego – Zezom Gnawni Tatu – Kolade Morakinyo and Pius Fatoke WINNER Ojukokoro – Dayo Thompson Hakkunde – James Coon Falcon Best Picture Editor Idemuza – Aloaye…”
Tolu
September 2, 2018 4:54 pm

Here is the complete list of winners at the sixth edition of the annual Africa Magic Viewers Choice Awards.

Best Sound Editor

Idahaso Trails – Stanlee Ohikhuare

Alter Ego – Zezom Gnawni

Tatu – Kolade Morakinyo and Pius Fatoke WINNER

Ojukokoro – Dayo Thompson

Hakkunde – James Coon Falcon


Best Picture Editor
Idemuza – Aloaye Omoake

18 Hours – Mark Maina WINNER

Alter Ego – Moses Inwang/Tunde Bakare

Hakkune – Asurf Oluseyi

Hidden – Jibril Mailafia

Best Lighting Designer Movie/TV Series

Kada River – Godwin Gata

Hidden – Agbo Kelly

Tatu – Akpe Ododoru, Tunde Akinniyi WINNER

Lotanna – McBaror

Children of Mud – Sunday Olalekan

lydia forson

Best Cinematography Movies/TV series
Tatu – Akpe Ododoru

Idemuza – Dickson Godwin

T-Junction – Lester Millado

The Torture – Rwamusigazi Kyakunzire

Okafor’s Law – Yinka Edward WINNER

Alter Ego – Bishop Blunt/Adeoye Adeniyi

Best Costume/Designer Movie or TV Series
Tatu – Yolanda Okereke

Isoken – Jade Osiberu

The Bridge – Ngozi Obasi and James Bessinone WINNER

Potato Potahto – Christie Brown

Hakkunde – Joan Gbefwi

Best Short Film/Online Video
The Housewife – Jay Franklin Jituboh

Tolu – Nadine Ibrahim

Penance – Micheal Ama Psalmist’ Akinrogunde WINNER

Lodgers – Ken Ogunlola

Tanwa, The Child We Wanted – Adenike Adebayo

Best Documentary
The Flesh Business – Dennis Wanjohi WINNER

Nightfall in Lagos – James Amuta

God’s Wives – Bolanle Olukanni

Omidan, Styles Defunct by Ayaworanho3d – Aderemi Davies

Calabar Carnival: What the People Think – Oghenefego Ofili

Omotola

Best Make Up Artist Movie/TV Series

Tatu – Thelma Ozy Smith, Hakeem Effect Onilogbo WINNER

Ojukokoro – Sandra Oyiana

What Lies Within – Cynthia Ububa

Disguise – Hakeem Effect

Lotanna – Nnenna Emekalam

Best Art Director
Isoken – Jade Osiberu

Tatu – Don Omope, Yolanda Okereke, Segun Arinze, Tolu Awobiyi

Children of Mud – Imoh Umoren

Lotanna – Tunji Afolayan WINNER

Idahaso Trails – Stanlee Ohikhuare

Hidden – Jibril Mailafia

Best Soundtrack Movies/TV Series
M0 – Tom Koroluk

Banana Island Ghost – Enyi Omeruah and Funbi Ogunbanwo

Bella – Andrew Ahuura

Tatu – Evelle WINNER

Idahosa Trails – Oriri Osayamore

18 Hours – Jacktone Okore

Best Indigenous Language Movie or TV Series – Swahili

Super Modo – Sarika Hemi Lhakani WINNER

Best Indigenous Language Movie or TV Series – Hausa

Umar Sanda – Kamal S Alkali

Dadin Kowa Sabon Salo – Arewa24

Mansoor – Ali Nuhu WINNER

Uwar Bari – Hamisu Lamido Iyantama

Rashinsani – Tiana Johnson

Best Indigenous Language Movies or TV Series – Yoruba

Alakiti – Abiodun Jimoh, Jumoke Odetola

Adaba – Adebayo Salami

Etiko Onigedu – Femi Adebayo WINNER

Egun Iran Kinni – Oyindamola Awotidebe

Ogun Sengese – Ibironke Ojo

Best Indigenous Language Movies or TV Series – Igbo

Bound – Lilian Afegbai WINNER

Ofuobi – Victor Oyke

Uwa Na Eme Nyughari – Tiana Johnson

Oge Nkem – Tiana Oboyi Johnson

Ego Malaysia – Iyooh James Chidozie

Best TV/Drama/Comedy series

Gina and Friends – Paul Igwe

Professor Johnbull – Tchidi Chikere

Papa Ajasco Reloaded – Wale Adenuga

This Is It – Dolapo Adeleke WINNER

Relatives – Tunde Adegbola

Best Movie East Africa

18 Hours – Phoebe Ruguru WINNER

Devil’s Chest – Hassan Mageye

The Forbidden – Kizito Samuel Saviour

Rain – Mathew & Eleanor Nabwiso

Bella – Math Bish

Best Movie West Africa
Potato Potahto – Shirley Frimpong-Manso

Alter Ego – Moses Inwang – Esther Eyibo

Isoken – Jade Osiberu WINNER

Tatu – Don Omope, Yolanda Okereke, Segun Arinze, Tolu Awobiyi

Children of Mud – Imoh Umoren

Lotanna – Ifan Micheal

Best Movie Southern Africa
Descent – Awal Abdulfatai

The Road to Sunrise – Shemu Joyah WINNER

Salute! – Phillipe Talavera

Jomako Black Democracy – Abraham Kabwe

Nyasaland – Joyce Mhango Chavula

Trail Blazer Award

Bisola Aiyeola WINNER

Industry Merit Award

Tunde Kelani WINNER

Best Writer Movie/TV Series
Idemuza – Alaoye Omoake

Soul Tie – Kehinde Joseph

Idahosa Trails – Stanlee Ohikhuare

18 Hours – Njue Kevin

The Torture – Mulindwa Richard

Alter Ego – Patrick Nnamani/Koye O/Moses Inwang WINNER

Hakkunde – Tomi Adesina

Best Supporting Actress
Toyin Abraham – Tatu

Dorcas Shola Fapson – Banana Island Ghost

Funlola Afofiyebi-Riami – Tatu

Ebele Okaro – Blackrose

Lydia Forson – Isoken WINNER

Emem Inwang – Alter Ego

Best Supporting Actor
Saidi Balogun – Banana Island Ghost

Tomiwa Edun – Banana Island Ghost

Falz – New Money WINNER

Kunle Idowu – Idahosa Trails

Gabriel Afolayan – Okafor’s Law

Wale Ojo – Betrayal

Best Actress in a comedy and TV series
Rita Dominic – Big Fat Lie

Adesua Etomi – 10 days in Sun city

Queen Nwokoye – Excess Luggage

Bimbo Ademoye – Backup Wife

Dakore Akande – Isoken

Nyce Wanueri – Auntie Boss WINNER

Best Actor in a comedy
Kalu Ikeagwu- Dr Meekam

IK Ogbonna – Excess Luggage

Blossom Chukwujekwu – The Big Fat Lie

Odunlade Adekola – A Million Baby WINNER

OC Ukeje – Potato Potahto

Jimmy Odukoya – Guy Man

Best Actress in a Drama/TV Series
Agaba Joan – The Torture

Keira Hewatch – The Witness Box

Miriam Kayode – Children of Mud

Cinderella Sanyu – Bella

Omotola Jalade Ekeinde – Alter Ego WINNER

Lilian Echelon – Black Rose

Best Actor in a Drama Series
Wale Ojo – Alter Ego

Kalu Ikeagwu – Benevolence

Rushabiro Raymond – The Torture

Adjetey Anang – Keteke WINNER

Adjetey Anang – Sidechic Gang

Chris Attoh – Esohe

Best Director
Moses Inwang – Alter Ego

Aloaye Omoake – Idemuza

Asurf Oluseyi – Hakkunde

Don Omope – Tatu

Jade Osiberu – Isoken WINNER

Mulindwa Richard – The Torture

Shirley Frimpong-Manso – Potato Potahto

Best Overall Movie
Potato Potahto – Shirley Frimpong-Manso

Alter Ego – Moses Inwang

18 Hours – Phoebe Ruguru WINNER

Devil’s Chest – Hassan Mageye

Descent – Awal Abdulfatai

The Road to Sunrise – Shemu Joyah

Related Posts

See All